Motywacja do ćwiczeń – zdradzę Ci pewien sekret…

Trening Personalny

motywacja

Zastanawiałem się kilkukrotnie na treścią tego artykułu i czy w ogóle go pisać, jednak pojawia się ten temat tak często, że trzeba było go w końcu podjąć.

Motywacja. Czym wole jest motywacja? Wg definicji…” stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy. Motywacja wynika z interakcji zarówno świadomych, jak i nieświadomych czynników. Opanowanie motywacji pozwalającej na trwałe i przemyślane działanie ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiego poziomu umiejętności, np. w sztuce, medycynie, sporcie, nauce”. Definicja brzmi całkiem spoko, tylko jakie ma to odniesienie do rzeczywistości?

Motywacja jest bardzo często niczym innym jak chwilowym uniesieniem emocjonalnym, które powoduje, że w ciągu minuty chcemy zmienić całe swoje życie, przebiec maraton, wyrzeźbić swoje ciało na wzór greckich bogów…Tylko, że jest to stan bardzo krótko. Później przychodzi codzienność, zapominamy o wszystkich górnolotnych planach i wyzwaniach. Tak mijają kolejne dni, tygodnie, miesiące i nic, a nic się nie zmienia. Poza jednym. Ilością wymówek i powodów którymi siebie usprawiedliwiamy. W tym jesteśmy mistrzami i to bez żadnych szkoleń 🙂

Jak zatem sobie poradzić z tą motywacją? Co takiego magicznego mają w sobie osoby które regularnie trenują, znajdują sposób aby robić coś więcej? Skąd ja biorę motywację do tego aby prawie każdego dnia wstawać o 5 i ćwiczyć, obecnie na dworze, bez względu na to czy pada deszcz, śnieg i mamy -10 stopni. Czy znalazłem magiczną pigułkę?

No niestety nie ma takich cudów. Więc jak znaleźć tą magiczną motywację?

No właśnie, pora na tą magiczną metodę. Najprościej można by było odpowiedzieć cytatem klasyka polskiego kiga „… W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście, ważne pytanie: co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić...”.

W tym wszystkim nie chodzi o to, aby motywować się do czegoś, tylko aby odpowiedź na pytanie jak chcemy kształtować swoje życie? Co nas interesuje? Kim chcemy być, czy jak wyglądać? Bo jeżeli czegoś bardzo chcemy to zawsze znajdziemy sposób, a nie wymówkę. Prosty przykład. Przez ostatnie 3 lata trenowałem tylko na siłowni, nie wyobrażałem sobie innego miejsca do treningu. Jednak czasy się nieco pomieszały, kluby fitness zostały zamknięte więc oczywistym następstwem byłoby zaprzestanie treningu. Co jednak nie nastąpiło. Zamiast przejmować się tym, że nie mam gdzie trenować, zacząłem szukać alternatyw. Najpierw prosty trening w domu, przebieżki. Z czasem zacząłem bardziej interesować się treningiem street workout, zacząłem więcej biegać i tak wykreowały się nowe cele. Zainteresowałem się street workout, akrobatyką i biegami ultra. Codziennie rano chodzę o 5 rano trenować na drążkach, a wieczorami biegam lub trenuję akrobatykę.

Zatem zamknięcie siłowni nie spowodowało, że przestałem ćwiczyć, a wręcz przeciwnie. Odkryłem nowe aktywności które stały się moimi celami. Dlaczego poszło to w tą stronę? Ponieważ uwielbiam to robić? Proces treningu, obserwowania jak moje umiejętności rosną, jak sylwetka się zmienia i jak przekraczam kolejne bariery swojego ciała. I nie potrzebuje do tego większej motywacji, bo znalazłem to co mnie kręci i wiem co dla mnie jest ważne.

To samo powinien zrobić każdy z nas. Znaleźć to co go na prawdę interesuje, znaleźć cele do których chce dążyć, stanąć przed lustrem i zastanowić się jakiego siebie chce w nim widzieć. Każdy z nas ma dokładnie 24h każdego dnia i tylko od niego zależy jak je wykorzysta. Wszystko jest kwestią wyboru, a największą motywacją powinieneś być Ty sam dla siebie. W końcu to wszystko co robisz, robisz dla siebie. Masz tylko jedną szansę aby wykreować swoje życie, więc chyba nie warto je przeżyć na kanapie?

Jednak wiem, że czasami potrzeba nas wskazówek. Kogoś kto nas nakieruje jak coś robić i tutaj ja pojawiam się cały na biało :). Jeżeli nie potrzebujesz motywacji, a jedynie wskazówki w poszukaniu ścieżki do realizacji Twojego planu to zapraszam do współpracy. Razem znajdziemy drogę do ich realizacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na darmowe konsultacje