
1. Przygotowanie osoby początkującej do treningu
Zanim postawimy pierwszy krok na siłowni i rozpoczniemy trening warto zacząć już wcześniej zastanowić się w jaki sposób możemy się do niego przygotować. Co możemy zrobić, aby jak najefektywniej wykorzystać czas treningu, oraz aby siła i energia towarzyszyła nam przez cały jego czas.
Przygotować się możemy na wiele różnych sposobów: wyciszenie, modlitwa, medytacja ….. jednak dzisiaj nie będę pisał o aspekcie duchowym, a o przygotowaniu naszego organizmu do czekającego go wysiłku. Dokładniej mówiąc, chodzi o zaplanowanie posiłków, a przynajmniej ostatniego posiłku który będziemy spożywać przed treningiem. Jest to kluczowy element który pozwoli nam wykonać udaną sesję treningową. Bez zbędnego obciążenia. Co zatem istotne jest przy wyborze posiłku przed treningowego:
I. Pora dnia w której będziemy trenować
Pierwszą możliwością oczywiście jest poranek. Trenując z rana, nie mając przynajmniej dwóch godzin do treningu nasz organizm nie będzie w stanie przyjąć i strawić dużej ilości jedzenia. Dodatkowo mamy zapas energii z posiłku który zjedliśmy dnia poprzedniego na kolację. W związku z tym większość osób trenujących z rana nie spożywa żadnego posiłku. Jedynie czasami zje drobny posiłek w postaci banana czy kawy kuloodpornej (kawa + odżywka białkowa + olej kokosowy) która doda trochę energii i dodatkowo pobudzi przed treningiem.
Inaczej natomiast ma się sprawa posiłku przed treningowego gdy trenujemy po pracy lub wieczorem. O tej porze nasz organizm jest już lekko zmęczony całym dniem i potrzebujmy energii która umożliwi nam wykonanie treningu. Oczywiście nie oznacza to, że mamy zjeść 10 min przed, zdecydowanie nie! Podczas treningu organizm skupia się na pracy mięśni, w których zwiększa się przepływ krwi. To właśnie tam organizm dostarcza niezbędnej energii, przez co zalegający posiłek mógłby powodować zgagę, bóle, ciężkość i złe samopoczucie. Najlepszym czasem na zjedzenie posiłku są dwie godziny przed treningiem. W tym czasie organizm spokojnie zdąży go strawić, naładować komórki mięśniowe niezbędną energią i pozwoli wykonać w 100% zakładany plan treningowy.
II. Rodzaj posiłku
Ten aspekt przygotowanie do treningu można opisać w znacznie szerzej, co zrobię w kolejnych artykułach. W tym momencie chciałbym się skupić na prostych wskazówkach dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z szeroko pojętym zdrowym stylem życia.
Posiłek przed treningowy nie powinien być zbyt duży, co oznacza, że po upływie wcześniej wspomnianych 2 godzin w całości powinien zostać strawiony. My powinniśmy czuć się lekko i być naładowani energią. Najlepszym i najbardziej dostępnym źródłem energii dla naszego organizmu są oczywiście węglowodany, a później tłuszcze. Są to dwa składniki których nie powinno zabraknąć w naszym posiłku. Co do białek to jak najbardziej mogą się znaleźć w tym posiłku, jednak bardziej kluczową rolę odegrają po wykonanym treningu, a nie w jego trakcie.
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla osoby początkującej jest połączenie węglowodanów złożonych jak np kaszy jaglanej, gryczanej czy ryżu basmati, z małą ilością węglowodanów prostych w postaci owocu oraz tłuszczu np. oliwy z oliwek czy oleju kokosowego. Taka kompozycja pozwala nam zachować energię przez cały treningi, a nie powoduje zbytniego obciążenia organizmu.
2. Wyposażenie torby na siłownię – co zabrać na trening?
Drugi element przygotowanie przed treningiem to oczywiście wyposażenie naszej torby. Rzecz niby banalna, jednak warto zwrócić na nią uwagę. Przede wszystkich stój. Wybierając koszulkę czy spodenki musimy zadbać o dwie rzeczy. Po pierwsze o nasz komfort, a po drugie o komfort pozostałych użytkowników siłowni. Koszulka powinna być oczywiście czysta, wyprana oraz dopasowana do naszego wyglądu. Co do spodenek zasada jest taka sama. Powinne być wygodne, a zarazem dopasowane do naszych warunków fizycznych.
Kolejnym elementem którego nie powinno zabraknąć w naszej torbie to ręcznik. Każdy z nas przychodzi na siłownię, aby się zmęczyć, spocić, a to oznacza, że każde wykorzystanie sprzętu na którym będziemy siedzieć, opierać się spowoduje pozostawienie niezbyt przyjemnych mokrych śladów. Ze względu na bardzo dużą liczbę osób trenujących higiena jest jednym z podstawowych elementów o których należy pamiętać. Dlatego zawsze gdy ćwiczymy należy pamiętać o położeniu ręcznika na sprzęt z którego korzystamy.
Następnym ważnym elementem jest nawodnienie. Podczas treningu zużywamy duże ilości wody zatem niezbędne będzie wyposażenie się w butelkę niegazowanej wody. Oczywiście jeżeli zdarzy się nam zapomnieć to nie ma problemu. Zawsze możemy kupić wodę na recepcji w każdym klubie, jednak aby zaoszczędzić parę groszy proponuję zawsze zabierać ją ze sobą 🙂
Czwartą rzeczą o której powinniśmy pamiętać to klapki. Po skończonym treningu na pewno każdy chce się odświeżyć i wziąć prysznic. Jednak również, jak w przypadku ręczników duża ilość użytkowników powoduje, że musimy szczególnie pamiętać o higienie, a chodzenie po siłowni boso może jedynie skończyć się niezbyt przyjemnymi problemami stóp.
Gwarantuję, że gdy zastosujesz tych kilka podstawowych rad będziesz niczym żołnierz uzbrojony po uszy, naładowany energią i gotowy na misję 🙂