Czy dzięki treningowi siłowemu nasz mózg może być bardziej efektywny?

Trening Personalny

Istnieje bardzo wiele przesądów, opinii, dotyczących osób trenujących na siłowni i pracujących nad swoim ciałem. Bardzo często przyjęło się mówić, że osoby chcące poprawić swój wygląda dbają jedynie o swoje ciało, a ich wiedza i inteligencja maleje wprost proporcjonalnie to wielkości mięśni.

Tylko czy aby na pewno stwierdzenia naszego starszego pokolenia, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy aby na pewno trening siłowy negatywnie wpływa na nasz mózg i z coraz to większym bicepsem jego objętość maleje? Może jest wręcz przeciwnie? Może to właśnie dzięki treningowi możemy pracować efektywniej, uczyć się więcej i stawać się lepszymi ludźmi?

1. Trening siłowy, a mózg – badania

I Badanie

Pierwsze badanie które chciałbym przytoczyć, jest opracowanie w szczególny sposób dotyczące osób powyżej wieku średniego, które często niezbyt pochlebnie wypowiadają się na temat treningu siłowego.

Uczestnicy i proces badania

Badanie o którym mowa było przeprowadzony wśród kobiet, których średni wiek oscylował w granicy 66 lat. Kobiety biorące w nim udział zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa, była grupą kontrolną składającą się z 8 kobiet, co oznacza, że osoby te nie zmieniały w żaden sposób swoich codziennych nawyków. Druga grupa natomiast, składająca się z 29 osób, była poddana programowi treningowemu trwającemu 12 tygodni. Opracowany trening oporowy był treningiem zarówno na górną jak i dolną część ciała. Składał się z 12 ćwiczeń, które były wykonywane w 3 seriach po 10 powtórzeń. Każde z wykonywanych ćwiczeń było ustalone na poziomie 60-75% ciężaru maksymalnego jakim dana osoba była w stanie wykonać jedno powtórzenie.

Test

Zarówno przed jak i po 12 tygodniach treningu przeprowadzono test siły (górnej oraz dolnej części ciała) oraz zdolności poznawcze za pomocą testu MoCA (Montrealska Skala Oceny Funkcji Poznawczych), w którym ocenie podlegają: abstrahowanie, pamięć krótkotrwała, funkcje wzrokowo-przestrzenne, wykonawcze, język, orientacja allopsychiczna i uwaga.

Wyniki

Jak możemy się spodziewać, porównanie siły górnej jak i dolnej części ciała wyszło pozytywnie. Wzrost siły górnej części ciała oszacowano na 58%, natomiast dolnej na 68%. Wzrost siły nikogo nie dziwi, jednak co ciekawsze oprócz wzrostu siły, o 19% wzrósł również wynik testu MoCA. Warto zwrócić uwagę, że w grupie porównawczej wynik ten pozostał na niezmiennym poziomie. Możemy zatem spokojnie stwierdzić, że trening siłowy nie tylko pomaga zwiększyć nasze cechy motoryczne, ale również pozytywnie wpływa na poszczególne funkcje naszego mózgu.

trener personalny

II Badanie

Kolejne badanie, które porusza wpływ wysiłku fizyczne na pracę naszego mózgu, skupia się na analizie ilość BDNF przed i po realizacji planu treningowego. Czym jest BDNF?

BDNF (ang. brain derived neurotrophic factor) jest neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego. Białko to działa na wybrane neurony ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego wspierając przetrwanie istniejących już neuronów i synaps, oraz wspiera proces tworzenia nowych. Co więcej, dostępne badania pokazują, że większa ilość BDNF wpływa na wolniejszą utratę pamięci oraz funkcji kognitywnych. Natomiast jego obniżony poziom może być związany z takimi chorobami jak depresja, schizofrenia, autyzm, otyłość czy choroba Alzheimera.

Oczywiście nie będę udawał neurologa, bo nie jestem :), jednak podczas przeszukiwania materiałów dotyczących korzyści płynących z wysiłku fizycznego na kondycję naszego mózgu, bardzo często można natrafić na wzmiankę o BDNF i jego istotnym wpływie na pracę naszego mózgu. Skoro zatem jest to faktor dzięki któremu możemy cieszyć się efektywną pracą naszego mózgu, to czemu by nie zadbać o jego wysoki poziom?

Uczestnicy i proces badania

W jednym z badań opisujących wpływ wysiłku fizycznego na poziom białka BDNF uczestników podzielono  na 3 grupy. Poszczególne grupy wykonywały trening siłowy o wysokiej (ciężarem równym 80% ciężarowi maksymalnemu), niskiej (20% ciężaru maksymalnego) oraz mieszanej intensywności (20% ciężaru maksymalnego oraz 40%).

Test

Protokół wykonywanego badania obejmował dwie fazy. Pierwsza faza była skupiona na treningu siłowym i analizie jego wpływu na poziom BDNF. Druga faza natomiast obejmowała okres w którym uczestnicy przestali trenować i sprawdzano jaki będzie poziom BDNF po okresie ustąpienia od treningu.

Wyniki

Pierwszy etap badania, trwający 12 tygodni, wykazał wzrost poziomu BDNF o 31%. Jest to dość oczekiwany rezultat, jednak pozytywny wpływ wprowadzenia regularnych treningów pokazuje w szczególności drugi etap badań. Po kolejnym okresie 12 tygodni , pozbawionym regularnych treningów, poziom białka wrócił to stanu pierwotnego. Oznacza to, że tylko regularny wysiłek fizyczny pozwala nam zachować maksymalny poziom BDNF.

2. Podsumowanie

W artykule przedstawiłem jedynie dwa badania, jednak już teraz można śmiało powiedzieć, że regularny trening to nie tylko dbanie o swoje mięśnie. Codzienna aktywność wspomaga funkcjonowanie całego ciała, włącznie z naszym mózgiem. Dlatego też tak ważne jest abyśmy włączyli do naszej codzienności wysiłek fizyczny, dzięki któremu nie tylko będziemy mogli pochwalić się wymarzoną sylwetką, ale również nasze całe ciało będzie pomagało nam realizować nasze codzienne zadania i obowiązki.

Trenujmy regularnie, korzystajmy z naturalnych, zdrowych produktów w naszej diecie i wykorzystujmy maksymalnie każdy, piękny dzień :).

Badania

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27253067

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4896469/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28244559

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na darmowe konsultacje