Motywacja do treningów…jeden szczegół zmienia wszystko

Trening Personalny

sukces

Motywacja do treningów, diety, pracy nad własnymi słabościami, dążenie do wyznaczonych celów. Dlaczego mamy z tym tak dużo problemów, dlaczego tak ciężko podjąć nam działania aby spełnić swoje marzenia czy plany?

1. Od jutra zacznę…

Ilu z nas przez ostatnie 202 dni w 2018 roku powiedziało sobie, że od „jutra”, „poniedziałku”, „następnego tygodnia” zacznie chodzić codziennie na siłownię, biegać po 10 km dziennie, zmieni całkowicie swoją dietę, przestanie jeść słodycze, fast foody które do tej pory pochłaniał bez pamięci każdego dnia? Gdyby tak każdy z was odwiedził bloga, stałby się on niewątpliwie najpopularniejszym blogiem w Polsce :). Jednak ilu z was wytrwało w tym postanowieniu, w pięknej wizji jutra, całkowitej przemiany swojego życia? Idąc powyższym porównaniem, ta grupa osób na pewno nie zagwarantowałaby popularności, a motywacji do pisania kolejnych postów trzeba by było szukać w najgłębszych czeluściach samozaparcia i wytrwałości.

Dlaczego więc tak wspaniała idea, wizja naszej przyszłości bez zbędnych kilogramów, z nowym JA pozostała bez odpowiedzi? Dlaczego motywacja do treningów i zmiany życia skończyła się wraz z nadejściem następnego dnia?

Oczywiście jesteśmy mistrzami w znajdywaniu wymówek, uzasadnień i zbiegów okoliczności przez które nie mogliśmy podjąć działania. W tym miejscu każdy na pewno przytoczy przynajmniej 10 powodów które spowodowały zniszczenie motywacji do treningu. Kreatywności nam nie brakuje, ale co jeżeli wszystko tak na prawdę opiera się na jednej, jedynej rzeczy?

2 . Co niszczy naszą motywację do treningów?

strach przed zmianami

Motywację do treningów, zmiany sposobu odżywiania, walki o własne marzenia zabija w nas STRACH. Chwila, chwila, ale jak to strach? To tyko niefortunny zbieg okoliczności, a nie jakiś strach! Ja się niczego nie boję!

Niestety to tylko puste słowa. Prawda jest taka, że większość z nas boi się nagłych, drastycznych zmian w swoim życiu. Zmiana pracy, przeprowadzka do innego miasta, ślub, dziecko…są to sytuacje które wiążą się z całkowitą zmianą naszego codziennego życia i zawsze wywołują niepokój i lęk. Tak samo jest z postanowieniami. Wystarczy zwrócić uwagę w jaki sposób je przedstawiamy: „…od jutra przestanę jeść słodycze…”, „…od poniedziałku codziennie zaczynam ćwiczyć…”, „…od jutra będę codziennie biegać…”. Za każdym razem, gdy coś postanawiamy chcemy wywrócić nasze życie do góry nogami, a to tylko podświadomie wywołuje panikę, strach i przerażenie.

Skoro do tej pory w ogóle się nie ruszałem, objadałem się słodyczami i przetworzoną żywnością to wizja codziennych ćwiczeń, jedzenia warzyw czy brak słodyczy nas zabija, a motywacja gaśnie w ciągu sekundy. Boimy się wielkich zmian, a jeżeli dodatkowo dotyczą one czegoś co wymaga od nas wysiłku to zapomnijmy o ich powodzeniu. Co zatem zrobić, aby nasze postanowienia stałby się rzeczywistością?

3. Krok po kroku

osiągnięcie celu

Zasada małych kroków. Dokładnie, zacznijmy stawiać sobie małe cele. Nie próbujmy zmieniać wszystkiego z dnia na dzień. Zamiast postanawiać, że od jutra codziennie zacznę chodzić na siłownię lub biegać, zacznijmy od jednej wizyty na siłowni w tygodniu. Zacznijmy od spokojnego truchtu raz w tygodniu, a nawet miesiącu. Zamiast zmieniania całkowicie swojej dotychczasowej diety zacznijmy ograniczać szkodliwe produkty, włączmy jeden zdrowy posiłek w ciągu dnia. Stawiajmy sobie cele które nie spowodują wielkich zmian i będą łatwe do osiągnięcia. Dzięki temu zamiast zadręczać się codziennie, będziemy z siebie dumni i co jakiś czas będziemy dokładać kolejny trening, kolejny zdrowy posiłek. Z czasem stanie się to dla nas codziennością i okaże się, że to wielkie postanowienie stało się rzeczywistością.

Pamiętajmy, każdy duży cel jest jak najbardziej do osiągnięcia, ale tylko wtedy jeżeli krok po kroku będziemy do niego dążyć. Droga ma być przyjemnością i dawać radość z realizowanych kolejnych małych elementów które przybliżą nas do realizacji naszych marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na darmowe konsultacje