Podnoszenie ciężarów…nie tylko dla olimpijczyków

Trening Personalny

znak olimpijski

Podnoszenie ciężarów, a zatem rwanie, podrzut…ruchy, ćwiczenia, słowa które kojarzą się głównie z Igrzyskami Olimpijskimi, wielkimi ciężarami i  potężnymi sportowcami. Większość z nas to właśnie olimpijczykom rezerwowała wymienione na początku ćwiczenia. Czy słusznie? Odpowiedź postaram się podać w niniejszym artykule.

Myśląc o podnoszeniu ciężarów mamy na myśli dwa ćwiczenia: rwanie i podrzut. Jednak w ujęciu wykonywany ruchów podrzut możemy  podzielić na dwie fazy, zarzut (faza w której sztanga wędruje z ziemi na barki) i podrzut który tak na prawdę jest drugą fazą ruchu w której wyrzucamy sztangę nad głowę. Co więcej w ujęciu treningowym możemy wyróżnić takie odmiany ćwiczeń jak rwanie na wysoko (power snatch), ze zwisu (hang snatch), zarzut na wysoko (power clean), ze zwisu (hang clean). Dzisiaj jednak nie będziemy się skupiać na poszczególnych ćwiczeniach.

W pierwszej kolejności spróbujmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego większość osób nie wykonuje ćwiczeń związanych z Olimpijskim podnoszeniem ciężarów. Złożoność ruchu, wymagana siła, strach przed kontuzją…są to prawdopodobnie najczęściej stosowane argumenty/wymówki przez które ćwiczenia związane z podnoszeniem ciężarów są pomijane.

Faktycznie, większość z tych argumentów może być prawdziwa. Podnoszenie ciężarów jest dyscypliną która niewątpliwie jest najbardziej złożona. Wymaga od sportowca sprawności większej niż posiada przeciętna osoba spędzająca całe dnie przed komputerem. Dlatego nie jest może wskazane aby osoba która pierwszy raz przychodzi na siłownię zaczęła swój trening np od rwania. Jednak jak tylko zwiększy się sprawność danej osoby jak najbardziej warto umieścić te ćwiczenia w swoim planie. Jak więc korzyści wynikają z podnoszenia ciężarów?

rwanie - pozycja startowa

1. Zaangażowanie największej ilości jednostek motorycznych.

Jak już wcześniej wspomniałem ćwiczenia te są najbardziej złożony. Podczas wykonywania podrzutu do pracy angażujemy prawie całe ciało, zaczynając od nóg, poprzez plecy, brzuch, barki i kończąc na tricepsach. Dzięki temu w jednym tylko ćwiczeniu pracujemy nad rozwojem całego ciała

2. Poprawa koordynacji domięśniowej

Mówiąc prościej dzięki podnoszeniu ciężarów poprawiamy koordynacje naszego ciała, zwiększają ogólną sprawność i czucie przestrzeni, dzięki któremu chociażby nie uderzamy się sztangą o nos podczas wykonywanie podrzutu

3. Poprawa elastyczności

Ćwiczenia olimpijskie wymagają od nos sporej mobilności. Zejście ze sztangą nad głową do pełnego przysiadu nie jest zadaniem prostym, a samo rozciąganie nie zagwarantuje jego wykonania. Elastyczność naszych mięśni często wynika z wykonywania ćwiczeń które jej wymagają i dzięki którym poprawimy rozciągliwość i ruchliwość mięśni oraz ścięgien.

4. Relaksacja mięśni

Podczas wykonywania ćwiczeń olimpijskich nasze ciało przechodzi w bardzo krótkim czasie z pełnego napięcia do rozluźnienia i znowu pełnego napięcia. Dzięki temu nasze ciało uczy się szybkiego reagowania, napinania i rozluźniania mięśni dzięki czemu będziemy bardziej „odporni” na nieszczęśliwe wypadki dnia codziennego

5. Przełożenie na inne dyscypliny

Mało kto może sobie zdawać sprawę, ale wykonywania ćwiczeń olimpijskich ma bardzo duże przełożenie na inne dyscypliny sportu takie jak: piłka nożna, koszykówka, rugby, hokej czy nawet siatkówka. Po pierwsze podczas rwania czy zarzutu wykorzystujemy element absorbowania energii. Niewątpliwie jest to dość istotnym elementem w grach kontaktowych, w których kontakt z przeciwnikiem i walka o pozycję jest czymś naturalnym. Dodatkowo dzięki wykonywaniu ćwiczeń olimpijskich stajemy się bardziej dynamiczni, skoczni i szybsi, a są to niezaprzeczalnie najbardziej pożądane cechy w większości dyscyplin.

6. Satysfakcja

Bardzo istotnym elementem treningu dzięki któremu jesteśmy w stanie systematycznie uczęszczać na treningi. W tym aspekcie treningu można powiedzieć, że podnoszenie ciężarów jest wręcz pozycją obowiązkową. Cóż może dawać więcej radości i satysfakcji niż coraz to większe kilogramy na sztandze przy wykonywaniu najtrudniejszych ćwiczeń które w dalszym ciągu są bardzo mało popularne na siłowniach

 

Jak widać ćwiczenia olimpijskie mają bardzo dużo zalet, a wymieniłem tylko kilka. Dlatego polecam włączenie do swojego treningu takich ćwiczeń jak rwanie, zarzut czy podrzut. Jednak należy pamiętać, że są to ćwiczenia złożone, wymagające pewnego doświadczenia w treningu, dlatego warto na początku uczyć się pod okiem trenera, aby uniknąć niepotrzebnych urazów i kontuzji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na darmowe konsultacje