Trening siły mentalnej

Trening Personalny

dążenie za lepszą sylwetką

Redukcja tkanki tłuszczowej, przyrost masy mięśniowej, wzrost siły, poprawa kondycji i sprawności. To podstawowe korzyści i cele jakie utożsamiamy z aktywnością fizyczną i treningiem. Co jak najbardziej jest słuszne i prawdziwe. To właśnie aspekty fizyczne są tymi nad którymi chcemy pracować i je rozwijać podczas treningu. Tylko czy są to jedyne plusy jakie oferuje nam trening? Przyjrzyjmy się dzisiaj nieco innej stronie sportu, która może mieć ogromne znaczenie dla wielu obszarów naszego codziennego życia i nas samych.

1.Samodyscyplina

Chyba nikomu nie trzeba mówić jak duży wpływ na nasze życie ma lenistwo. Czy to w życiu zawodowym, prywatnym czy na treningu. Każdego dopada dzień w których jedyne co by chciał zrobić to odpalić serial, położyć się i tak leżeć cały dzień. Lenistwo jest naszym największym wrogiem, który powstrzymuje nas od tego aby nasze życie było lepsze. Dlatego warto z nim walczyć i to właśnie trening jest jednym z najlepszych sposobów. Dlaczego?

Jest to bardzo proste. O ile w wielu aspektach naszego życia jesteśmy w stanie po prostu ściemniać i opowiadać jak wiele nie zrobiliśmy, tak trening tą możliwość kompletnie odrzuca. Jeżeli lenistwo będzie z nami wygrywać, treningi staną się nieregularne, sposób odżywiania będzie bardzo daleki od ideału to nie będziemy w stanie tego ukryć. Nasz wygląd, forma sportowa czy zdrowie od razu zweryfikują nasze czyny i staniemy się żywym memem… „co Janusz stracił po dwóch miesiącach treningu?… Janusz stracił dwa miesiące”.

Nasze ciało reaguje na nasze czyny, a nie pobożne życzenia. Dlatego jeżeli chcemy podnieść nasz poziom sportowy, lepiej wyglądać, czy być sprawniejszymi to musimy zachować regularność i niejednokrotnie walczyć z lenistwem. Co da nam przełożenie na inne aspekty naszego życia, a dzięki temu nasze życie stanie się po prostu lepsze

2. Cierpliwość

Drugą cechą która również jest przez nas rozwijana to cierpliwość. Żyjemy w czasach gdzie efekt gratyfikacji musi być natychmiastowy. Iluzja przedstawiana w internecie, social mediach gdzie większość osób pokazuje idealne, cukierkowe i przepełnione sukcesami życie powoduje, że my również chcemy wszystko natychmiast. Patos pracy, realizowanie małych zadań, często nieefektownych i nudnych zanika. Nawet jeżeli zaczniemy coś realizować to po bardzo krótkim czasie z tego rezygnujemy.

Każdy szuka magicznych sposobów aby natychmiast uzyskać wymarzony efekt. No ale niestety takie rzeczy najczęściej zdarzają się w bajkach, no ewentualnie na instagramie :). W rzeczywistości jednak osiągniecie rezultatów których oczekujemy wymaga czasu i poświęcenia wielu, wielu godzin pracy.

Tak samo jest w sporcie. Osiągnięcie wymarzonej sylwetki czasami wymaga lat treningu, powtarzania tysiąca razy tych samych ćwiczeń, przerzucenia setek kilogramów obciążenia. Jednak trening ma jedną zaletę, dzięki której łatwiej jest w nas wykształcić cierpliwość. Efekty może z dnia na dzień nie są spektakularne, ale wraz z upływem czasu dostrzegamy drobne zmiany. Dzięki czemu jakiś mały efekt gratyfikacji jednak jest, a my mamy motywację do dalszej pracy.

3. Nieustępliwość

Jednym z nieodzownych elementów treningu są kontuzje. Najgorszy moment dla każdego sportowca i osoby zaangażowanej w trening. Zaburzenie planu, spadki w dotychczasowym rozwoju, pogorszenie wyników sportowych. Są to elementy, które mogą być bardzo trudne dla osób które oddają sporo serca w trening. Jednak nie tyczy się to tylko sportowców, ale i każdego z nas co stara się poprawić swój wygląd, jakość życia. Nie zawsze jest tak, że plan który zakładamy uda się zrealizować w 100 procentach. Zakładaliśmy, że dany plan treningowy i dietetyczny pozwoli nam schudnąć, a okazuje się, że waga stoi w miejscu. Ktoś nam polecił super trening dzięki któremu nasza siłą wzrośnie, a po jakimś czasie okazuje się, że nic się nie zmienia.

Jest to czas w którym bardzo wiele osób rezygnuje. Porzuca swoje marzenia, cele, załamuje się i stwierdza, że nic już nie jest w stanie zrobić i tak musi być. Co oczywiście jest totalną bzdurą! Jest to moment w którym należy zrobić rachunek sumienia i przeanalizować co mogło pójść nie tak. Wprowadzić zmiany dzięki którym zaczniemy robić progres. Pamiętajmy, że zarówno w treningu, jak i w życiu codziennym, poddanie się, stwierdzenie, że nic nie możemy zrobić jest najgorszym co możemy sobie zrobić.

Podsumowanie

Psychika. Śmiało można powiedzieć, że to najważniejsze nad czym każdy z nas musi pracować. Wszystko co nas spotyka, co osiągamy, zależy w większej mierze od naszej głowy. Dlatego warto dbać o rozwój naszej mentalnej siły, zaczynając od takich aspektów jak chociażby sport, które mogą się przełożyć na każdy aspekt naszego życia, dzięki czemu będzie ono lepsze :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na darmowe konsultacje